Barn föds inte med fördomar

Vi vill gärna drapera vårt samhälle i värdeord som tolerans och mångfald. Verkligheten bakom de vackra orden är en annan. Det blir allt tuffare för den som avviker. I dokusåpornas och skönhetsoperationerna värld gäller det att prestera och att se ut på ett visst sätt. De människor som inte klarar det marginaliseras och osynliggörs. Många av dem känner rädsla, utanförskap och självförakt på grund av att de inte passar in i den falska och snedvridna bilden av idealet. Dessa värderingar överförs också i allt yngre år till våra barn. De indoktrineras att tro att man måste följa de senaste nyckerna på modets område, och de inspireras att efterapa ett vuxenbeteende i allt lägre åldrar. De barn som inte vill eller kan leva efter dessa normer hotas av uteslutning ur gemenskapen och de ges känslan av att inte duga.

Barn föds inte med fördomar, de får dem av oss vuxna. En av samhällets viktigaste uppgifter är att främja demokrati, rättvisa och respekt för människors lika värde. Ett vidsynt och gott samhälle kan bara skapas av oss alla tillsammans. Ett rikt samhälle välkomnar mångfald och olikheter.
Integration handlar inte om att alla ska bli lika. Vi måste inte bara acceptera utan även lära oss uppskatta, att vi är olika. Vi som delar dessa värderingar om det rika samhället måste ställa oss frågan, hur vi på bästa sätt ska kunna överföra dem till våra barn.
I varje politisk målbeskrivning för integrationsarbete i Sverige står det, att vi ska hitta verktyg för att bekämpa fördomar. Vi tror oss ha hittat en del av verktygen för detta!
Vi som inom Glada Hudik teatern har blivit övertygade om att ett sådant verktyg är ?människors möte över gränserna?, därav projektet Barn föds inte med fördomar. Vi vill avdramatisera och försöka göra det osannolika mötet möjligt!. Därför vill vi låta barn i ett tidigt skede av livet på ett naturligt sätt möta utvecklingsstörda.
Vi vill, att det ska bli möten där alla lär sig något nytt. Både den som vågar träda fram och berätta om sitt handikapp och den som vågar se olikheten och acceptera den, växer som människor.
Raserar vi fördomar på ett område, faller de faktiskt lättare även på andra.
Hoppas ni tycker detta är lika roligt och inspirerande som vi gör!

För mer information om projektet, ladda gärna ner filerna nedan.